Párkeresés mint a fiatal felnőttek társas-játéka
A fiatal felnőttkor legfontosabb feladata a párkeresés és a pártalálás. Meg kell találni azt a másik személyt, aki mellett megvalósulhat egy biztonságos kötődés és aki mellett mindenki megélheti a bizalommal teli intimitást. Erre lelki szükséglete van az embernek. A felnőtt korban, amikor már elszakadtunk a biztonságot nyújtó családtól, fontos, hogy saját lábunkra állva saját életünket saját irányításunk alá vegyük.
Kapunyitási pánik és a párkeresés
A hirtelen váltás, amit egy új otthon megteremtése kell hogy jelentsen, nem nélkülözheti az emberi faktort: vagyis azt a valakit, akihez “haza” lehet menni. Ez nem kiszolgáltatottság, hanem az érzelmi stabilitásnak, a biztonságnak a szükséglete. Ha ez nem történik meg, a személyiségpszichológiából ismert eriksoni fogalmak szerint intimitás helyett izolációval kell számolni. Minél inkább távol tartjuk magunkat egy kiteljesedett párkapcsolattól, annál nehezebben leszünk képesek 30-40 éves korban megteremteni ezt a kötődést.
A párkeresés tehát nagyon lényeges lépés az egészséges pszichés fejlődés szempontjából. Intő jel, ha munkamánia vagy akármilyen szenvedélybetegség jellemzőbb életünkre, mint egy feleség, pár, barátnő, élettárs. Ezek egyfajta kompenzációs mechanizmusok, amelyek mélyében általában önismereti és énkrízisek húzódnak. Ezek gátolják a párkeresés természetes folyamatát.
Párkeresés egy céltudatos tevékenység
A párkeresés sokak szemében derogál, hiszen azt a komplexust ébreszti fel, hogy “nekem magamnak kell tennem azért, hogy legyen valakim, miért nem találkozom végre szembe életem nőjével?” Ezen a negatív gondolkodási kereten szükséges változtatni ahhoz, hogy önbizalommal telve, önértéktudat birtokában lehessen elvégezni az élet ezen legtermészetesebb feladatát: a pártalálást.
Sokkal értékesebb ugyanis az, amiért megdolgoztunk, ami nem kéretlen ajándékként hullt az ölünkbe. Főleg nem érdemes arra apellálni, hogy a négy fal között ülve, majd a véletlen úgy hozza, hogy becsönget hozzánk az, akivel kimondhatjuk a boldogító igent. Ennek esélye nevetségesen alacsony még a filmekben is.
Ellenben, ha sorsunkat kezünkbe véve igazi férfiként irányítjuk életünket, tettekben manifesztálódnak vágyaink és gondolataink, tehát aktívan éljük életünket, azzal inkább előbb, mint utóbb kivívjuk azt a valóban megérdemelt jutalmat, hogy elégedettek lehetünk egy boldog és kiteljesedett párkapcsolatban. Ez lenne az a megoldás, ami a nagykönyv szerint egyedül megéri. Csakhogy a valóságban nem ezt tapasztaljuk.
A változás útja előtted a párkeresésben
Az intenzív gyakorlati és személyiségfejlesztő programban tudatosítjuk számodra, hogy melyek azok a tipikus problémák, amelyek a legtöbb férfi életében nehezítik a párkeresést.
A problémákat ugyanis nem elkerülni, hanem megragadni, megismerni és megoldani kell. Már egyetlen tréning hétvégéje után gyökeres változást tapasztaltak azok a férfiak, akik részt vettek a PUA.HU képzésein, hiszen sokkal tudatosabb életet tudnak élni mind a párkeresésben, mint a hétköznapi életben.
A párkeresést nehezíti, ha úgy akarsz új kapcsolatot kialakítani, hogy közben még a régi partneredhez ragaszkodsz. Ez a ragaszkodás, ami a birtoklási vágy, a megszokás keveréke és nem a szeretetteljes kötődésé, megakadályozza, hogy egy valóban értékes kötődés kibontakozhasson.
Párkeresésben túllépni a múlton, jelenben élni a jövőért
Az igazi vonzó férfiak nem engedhetik meg maguknak, hogy a múlt tapasztalatai kalodába zárják tetterejét. A múlt és a távoli jövő helyett a jelenben kell élni tudatosan, hogy a lehetőségeket meg lehessen látni és meg lehessen ragadni. A jelenben így épül fel a jövő.
Egy másik tipikus hiba, amikor saját magunkat nem tudjuk elfogadni. A legtöbb esetben ez nem is tudatos. Amíg saját magunk elfogadásával, saját önértéktudatunk stabilitásával nem boldogulunk, addig kétszeresen is akadályozzuk párkeresési szándékaink megvalósulását. Részben azzal, hogy hiányzik a magabiztos, őszinte, elégedett kisugárzás, ami egy egészséges önmagunkra irányuló szeretetből fakad, s ezt mások is látják. Rontjuk vonzerőnket, hiszen ki akar olyasvalaki mellett elköteleződni, akinek saját magával problémái vannak.
Másrészt pedig az önelfogadás kapcsolatban áll azzal is, hogy másokat el tudunk-e fogadni. Ha nem vagyunk tisztában és énképünknek nem szerves része gyengeségünk és erősségünk, addig másokban is könnyebben látjuk meg a hibákat. Feltétel nélküli szeretet és elfogadás, továbbá bizalom, mint egy tartós párkapcsolat alapja csak ennek függvényében valósulhat meg. A PUA.HU-nál megtanulhatóak azok a technikák, amelyek segítenek a személyes élet és az önismeret fejlesztésében, tudatosításában.
Önkorlátozó akadályok a párkeresésben
Komoly akadályt gördítenek a párkeresés sikere elé a negatív hiedelmek és irreális elvárásaink. Mindkét dolog kapcsolatban áll mindennek az alapjával: az önismerettel. Reális célokat állítunk-e fel és ismerjük-e határainkat mindehhez? Vajon tisztában vagyunk-e saját vágyainkkal? Tudjuk-e, hogy kit keresünk vagy beleugrunk olyan kapcsolatokba is, amelyektől azt sem tudjuk mit várunk. Az improvizatív készség hasznos, de nem minden esetben.
Általában, amikor egy férfi a párkereséssel kapcsolatos problémáival keres meg bennünket, az szokott a vezető tünet lenni, hogy a nőkkel való ismerkedésben fél a kapcsolatteremtéstől, mert fél a visszautasítástól. Ez a nő megszólítása előtt érzett félelem legyőzhető tudatos munkával.
Ez a pánikjelenség és a visszatutasítástól való félelem gyökereinél akut vagy krónikus önbizalomhiánnyal kell számolnunk. Az önbizalomhiány pedig szintén szoros kapcsolatban áll önértékelésünkkel és önismeretünkkel. Nagyon fontos technikákat lehet elsajátítani egyetlen hétvége alatt is a tréningek során, amelyek nemcsak a párkeresésben, de az élet minden más területén is látványos változást garantál.
A félénkség is tipikus párkeresést gátló jelenség. Hogyan lehet kezelni? Erre is megvannak a bevált technikák, amelyeket mindenki el tud sajátítani és azonnali hatást tud velük elérni. Előnyük, hogy szintén nem csak a nőkkel való ismerkedést teszi klasszisokkal könnyebbé, de a munka világában, a sportban, a magánéletben és az érdekérvényesítében is pozitív hatásait lehet elkönyvelni.
Ezen technikák elsajátítása olyan pozitív következményekkel is jár, amelyek végérvényesen kiűzik azt a negatív hiedelmek, hogy valamit nem tudsz megcsinálni, avagy szorongással tölt el már az elképzelés is, hogy egy újabb csalódást kell elszenvedned. A múltban és távoli jövőben élsz akkor, amikor ezek a félelmek a felszínre törnek: irreális szorongás, melyet fel lehet oldani akkor, ha a jelenben maradsz és ezt tudatosítod.
Hiba hiba hátán a társkeresésben
Sajnos nagyon tipikus hiba a párkeresésben az is, hogy nem a valós embert látjuk. Ez könnyedén előfordulhat akkor, ha internetes párkereséssel próbálkozunk, hiszen az írott nyelv a kommunikációs lehetőségeket és az üzenet továbbítását alapvetően torzítja. De előfordulhat ez könnyedén akkor is, amikor közvetlenül, személyesen ismerkedünk meg nőkkel. Szép és intelligens, első benyomásod alapján úgy véled, megtaláltad álmaid nőjét.
Mondhatjuk azt is, hogy hiperkvalifikáltad a hölgyet, aki lehet, hogy személyiségben, értékrendben és mentalitásban köszönő viszonyban sincs azzal a fantommal, akit te projekciód ültet belé. Ebből a félreismerésből teljesen értelmetlen konfliktushelyzetek adódnak, mivel olyan elvárásokat támasztasz (ha egyáltalán támasztasz és nem epekedve emeled istennői magasságba), aminek akaratán kívül sem tudna megfelelni.
Sokan esnek abba a hibába a párkeresés során, hogy már annyira vágynak egy igazi párkapcsolatra, hogy elfelejtik objektíven megnézni választottjukat. Érzelmeik vagy éppen fizikai igényeik elhatalmasodnak az elme tudatossága fölött. Ez pedig nem kedvez a párkapcsolatnak, hiszen az ördögi körből nem siker kiszakadni: konfliktusok, keserűség, csalódás, szakítás. Az önbizalomhiány és a negatív gondolkodási keret stabilizálódik. Hogy ez ne így történjen, arról részletesen tanulhatsz az intenzív tréningeken.